Байдън и Макрон обещаха единство за Украйна

Джо Байдън използва първото държавно посещение на Еманюел Макрон в своя мандат, за да демонстрира единство с френския президент по отношение на Украйна, да покаже готовност да говори с руския президент Владимир Путин и да смекчи европейския гняв, породен от американския закон срещу инфлацията.
Президентът на САЩ и първата дама Джил Байдън дадоха държавна вечеря в Белия дом, включваща музика от Джон Батист и шардоне от долината Напа, в чест на президента Макрон и съпругата му Брижит.
Но Украйна, която търпи най-голямата атака срещу европейска държава от 1945 г. насам, остава най-належащият проблем за лидерите, които обещаха да продължат стабилната подкрепа и да са зад Киев през тежките зимни месеци.
Досега Байдън се съпротивлява да разговаря с Путин от началото на инвазията през февруари, докато Макрон поддържа комуникационните линии отворени. Русия нарича войната „специална операция“.
„Позволете ми да подбирам думите си много внимателно“, каза Байдън на пресконференция с Макрон. „Готов съм да говоря с г-н Путин, ако наистина има интерес той да реши, че търси начин да сложи край на войната. Той все още не е направил това“, продължи той.
Макрон от своя страна каза, че ще продължи да разговаря с Путин, за да „се опита да предотврати ескалацията и да получи някои много конкретни резултати“, като например безопасността на ядрените централи.
Двамата лидери също потърсиха начини за облекчаване на някои икономически напрежения в разговорите в Овалния кабинет.
Байдън обеща на Макрон да направи промени в американското законодателство, прието от Конгреса на САЩ тази година, за които европейските нации се опасяват, че ще навредят на техните икономики.
Законопроектите, насочени към стимулиране на възобновяемата енергия в САЩ и производството на полупроводници, имат „проблеми“, които могат да бъдат решени, каза Байдън.
Макрон изрази опасенията на Франция и Европа, свързани със Закона за намаляване на инфлацията (IRA) на Байдън, нов законопроект за 430 милиарда долара, който предлага огромни субсидии за произведени в САЩ продукти и е насочен към справяне с климатичната криза и насърчаване на възобновяемата енергия.
На среща в сряда с американски законодатели Макрон каза, че законът е „супер агресивен“ към европейските компании, каза един участник пред „Ройтерс“, пожелал анонимност.
https://euractiv.bg/section/%d0%b3%d0%b5%d0%be%d0%bf%d0%be%d0%bb%d0%b8%d...